lolypopmaria lolypopmaria
  • 25-10-2018
  • Mathematics
contestada

luke has $139 to spend and he has already spend $121.He wants to buy hamburgers buns,b,that each cost $4.write an equation

Respuesta :

beanieboo924 beanieboo924
  • 25-10-2018

$139 - $121 = $18

(139-121)  / 4 = b


BTW

he would only be able to buy 4 buns because he only has $18 dollars left and 4 buns x 4 dollars = a total cost of 16 dollars so

Luke would only be able to buy 4 buns and have $2 left over

Answer Link

Otras preguntas

In one to three sentences, describe reliable financial information.
6/13 divided by 6/12
Which best describes the Tyndall effect?
Who is Gonzalo? A) The brother of Ferdinand who is next in line for the throne B) The island chief C) The ship's captain D) The king's man who treated Prospero
Alarm filtering is alarm clustering that may be based on combinations of frequency, similarity in attack signature, similarity in attack target, or other criter
An aqueous solution of nickel (II) sulfate is mixed with aqueous sodium hydroxide. Will a double replacement reaction occur? a.No, solid nickel (II) hydroxide
what is an example of a successful hoax
?quin era el hroe civilizador de los incas?
What are examples or types of figurative language?
Bone and blood cells are considered _____. specialized cells tissues organs prokaryotic