makaylaspeaks8933 makaylaspeaks8933
  • 23-10-2018
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for 6 dollars what is the cost of one lemon

Respuesta :

angelyna27
angelyna27 angelyna27
  • 23-10-2018
6 divided by 8 = 0.75
0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75+ 0.75= 6

So $0.75 is the amount per lemon
Answer Link
djoyner9 djoyner9
  • 26-01-2020

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

In circle O, OP = 7 and the length of PQ D = 7. Find m/POQ.
How does hiv and aids infect a person ​
68% of people use Netflix, 28% use Hulu, and 25% of people use both. What is the probability that a person who uses Hulu also uses Netflix?
WRITE AND EQUATION FOR EACH GRAPH, HELP: is not -|x+1|+1 btw
Hi! :| What are mosquitoes attracted to?
Salinity of Water and Density In this activity, you will test the density of salt water compared to freshwater. Before you start the test, you will answer a few
......................................
NEED HELP AS FAST AS POSSIBLE! 35 POINTS!
Based on USDA suggestion, a U.S. adult should be spending anywhere from $165 to $345 per month on food, depending on age and gender. A random sample of 120 adul
ISAT FOR PERSONAL ASSISTANCE LEVEL 4 2017​