dixon6625 dixon6625
  • 22-10-2018
  • Mathematics
contestada

If blueberries cost $4.00 per pound, how many pounds of blueberries can you buy for $13.00

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 22-10-2018

Divide the total amount by the amount per pound to find the number of pounds:

$13.00 / $4.00 per pound = 3.25 pounds

Answer Link
mierewhite mierewhite
  • 25-05-2021

Answer:

3.25 IB

Step-by-step explanation:

the price is $13.00 if we divide that by 4 per IB you would get 3.25 IB

Answer Link

Otras preguntas

What's the simplified form of x-1+4+7x-3
Where are sister chromatids connected at
what is 42 percent of 85000
What is the kinetic energy of a 30 kg falling object when the object reaches a velocity of 20 m/s?
a coat that usually cause a hundred $123 is marked one third off what is the sale price of the coat round to the nearest dollar
Which equation is y = 3(x – 2)2 – (x – 5)2 rewritten in vertex form?
What political tensions, suspicions, and conflict of ideologies led to the Cold War?
How do genes mix in humans?
Which of these activities was made possible by the bronze age technology?
How can we use bacteria to benefit us?