gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Joanna ran a mile in physical education class. After resting for one hour, her heart rate was 60 beats per minute. If her heart rate decreased by /5, what was
an office building with 98 floors is 1,274 feet tall each floor is the same height how tall is each floor
Which of the following can be represented by coordinates x comma y? A. Point B. Line C. Line Segment D. Plane
The volume of a rectangular prism is equal to x3 + 4x2 + 3x. What is the longest edge of the prism? x + 1 x + 3 4x x3
Solve the inequality. |r + 3| ≥ 7
One person can do a certain job in six days, a second person can do the same job in two days, and a third person can do this job in three days. How many days wi
How to make an argument essay about diabetes
PROOF: Triangle ABC is a right isosceles triangle by hypotenuse AB. M is the midpoint of AB. Select a coordinate proof to show that CM is perpendicular to AB. a
50 Points! 1. Use the graph to state the solution for the system. (In other words, what is the solution for the system?) x + 2y = 4 (line a) 3x – 2y = 4 (line
A nonconducting spherical shell, with an inner radius of 4 cm and an outer radius of 6 cm, has charge spread non uniformly through its volume between its inner