paul bought a package of six spiral notbooks for a total cost of $13.50. which equation represents p, the cost, in dollars, of each notebook

Respuesta :

The equation to find how much each notebook would cost would be 
13.50 ÷ 6 = p.

If you would like the answer, it would be 2.25 dollars for each notebook.