sarah91 sarah91
  • 23-03-2016
  • Mathematics
contestada

You can buy 3 apples at a quick market for $1.08. You can buy 5 of the same apples at shop and ace for $1.20. Which place is the better buy?

Respuesta :

sim2 sim2
  • 23-03-2016
I would pick 5 apples for $ 1.20
your welcome
if it is right
Answer Link
19jaimeruizS 19jaimeruizS
  • 23-03-2016
the second one would be because the first place each apple 1 apple cost 36 cents but the second apples cost 24 cents
Answer Link

Otras preguntas

What must be true of a person with cystic fibrosis? a. At least one parent was a carrier for cystic fibrosis. b. The mother was a carrier for cystic fibrosis.
What happened on May 14, 1948 and May 15, 1948?
When 5/8x+1 1/3 is subtracted from 1 1/4x-5 1/6,the result is? Show work please...
829 to the nearest ten
Which of these is a renewable resource? a. coal b. cotton c. copper d. petroleum
Solving systems algebraically : 4x+2y=7 Y=5x
describe and correct the error in solving this equation -2(7-y)+4=-4 -14-2y+4=-4 -10-2y=-4 -2y=6 y=-3 please show work I don't know how to get the answer
What is the meaning of lightyear?
Points A, B and C are collinear. Point B is between Point A and Point C. Find the length of BC if BC=3x-2, AB=12, and AC=5x+2.
how do i solve 25=7+3k-12