vincentalejandre2457 vincentalejandre2457
  • 25-09-2018
  • Mathematics
contestada

Evardo paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store. Determine the cost of 3 eggs.

Respuesta :

Ðrågðñ
Ðrågðñ Ðrågðñ
  • 25-09-2018

The cost of three eggs is 28 cents, or $0.28

Answer Link
Leannmunoz
Leannmunoz Leannmunoz
  • 25-09-2018
I got $0.093
I divided 1.12/12
Answer Link

Otras preguntas

Sarah made a snack mix using pretzles and popcorn. The ratio of pretzles to popcorn is 5:15. She used 6 cups of popcorn. How many cups of pretzels did she use
How many tons are in 1,400 pounds?
action verbs that begin with letter x
What is 2.75 in fraction form in simplest form
Help me solve these two problems pls and pls explain how you solved it 1) -x+6>-(2x+4) 2) 9z+5 over 4 plus 18<26
A model plane is 1/48 the size of an actual plane. If the model plane is 28 inches long, how long is the actual plane?
What kind of operation do you use to find the area?
The great economic and social divisions between the North and South in the first half of the 1800s eventually led to the Civil War. During those prewar years, t
synonyms obsequious admirers A.annoying B.bossy C.too subservient D.mimicking E.pretentious
farmers became settled because they were more civilized and therefore did not have to work as hard. true or false