Chapo7898 Chapo7898
  • 21-09-2018
  • Mathematics
contestada

Seven pounds of grapes cost $10.43 how much would it cost for 3 pounds

Respuesta :

madelynn24
madelynn24 madelynn24
  • 21-09-2018
1. Divide $10.43 by 7 to find out how much each pound of grapes costs.
$10.43/7=$1.49
2. Multiply $1.49 by 3 to find out how much 3 pounds of grapes would cost.
$1.49•3=$4.47
3. So, 3 pounds of grapes would cost $4.47

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

What is the most spoken language in belgium?
Assistance provided to people in distress is called a interdependence b migration c humanitarian aid d cultural diversity
The melting point of table salt is 801℃. Is this a physical or chemical property?
1/4 of students prefer red, 1/8 of students prefer blue, and 3/5 of remaining students prefer green. if 20 students prefer green how many students are there?
what cycle is bacteria essential?
The british royal navy not as strong as it had been in years past because it had not recovered from the __________. civil war mexican war seven years' war ameri
Domain of f(x)= square root of 9x
In this excerpt from Michael Wigglesworth's Day of Doom, choose the correct meaning for each underlined word. They rush from beds with giddy ( ) heads, and to t
The country with the smallest population in central america is: a. mexico. b. belize. c. nicaragua. d. el salvador.
What is the process called that converts the genetic information stored in dna to an rna copy?