madironishpdsx4z madironishpdsx4z
  • 21-08-2018
  • Mathematics
contestada

If two lemons cost 15 cents, how many can be bought for 60 cents?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-08-2018

Cost of 1 lemon = 15/2 = 7.5 cents

Cost of 60 lemons = 7.5 * 60 = 450 cents or $4 50

Answer Link
jakewalke540 jakewalke540
  • 21-08-2018

4 can be bought for 60 cents

Answer Link

Otras preguntas

Who wants to trade R O B L O X accounts? Please say yes
has anyone read the After books? Are they any good???? Tell me about them
I need all of these matched in the order they are in. thank you.
Explain how a telescope with a few mirrors inside allows us to see things kilometers away
How important a role does Shays Rebellion play in the writing of the new constitution?
Which system of equations shows a solution of (0.5, –1)? On a coordinate plane, 2 lines intersect at (0.5, negative 1). On a coordinate plane, 2 lines intersect
If I need 5 eggs to make 30 biscuits, how many eggs will I need to make 90 biscuits?
HELP I WILL GIVE BRAINLIEST PLEASE HELP MEHHHHH Who wrote Utopia?
rewrite the equation in slope intercept form : y - 3 = 4(x+2)
5 You want to purchase a cleaning service franchise. The franchise fee is $21,500 and startup costs are $18,200. Advertising fees are $1,800. The royalty fee is