koolprmom koolprmom
  • 25-07-2018
  • Mathematics
contestada

hank bought 2.4 lbs of apples each pound cost 1.95 how much did he spend on apples

Respuesta :

SmartMalachi
SmartMalachi SmartMalachi
  • 25-07-2018

He spent $2.34 since 2 lbs of apples costs 3.9 ( 1.95 * 2), then you add 3.9 to .78 (0.4 * 1.95) then you add it, and get 2.34.

Answer Link

Otras preguntas

Which situation was created by the passage of the Alien and Sedition Acts?A a clear division between the church and the government B an overflow of immigrants c
do you think carbon sinks can ever completely reverse global warming, why or why not?
Question is attached. Its French.
how old do you have to be to get your boaters license
can you claim self defense if you are committing a crime
Can someone help me with this chemistry question please?
a group of 5 nurses comtain 3 women and 2 men. a second nurse is chosen at random form the four remaining nurses. given that the first nurse was a woman, what i
gaula jiwan in nepali
who were the first settlers that celebrated thanksgiving
how did feudalism relate to the constant warfare that occurred during the middle ages? (please help will mark brainlyest)