lettersrules
lettersrules lettersrules
  • 26-05-2018
  • Mathematics
contestada

Deshaun buys candy that costs 4 per pound. He will spend at most 32 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

ktreyb
ktreyb ktreyb
  • 26-05-2018
Your problem is missing the units after the numbers. It could be 4 cents and 32 cents, 4 dollars and 32 dollars, 4 cents and 32 dollars, 4 dollars and 32 cents, etc. 

Assuming both are in dollars:

32 / 4 = 8

Deshaun can buy 8 pounds of candy. 
Answer Link

Otras preguntas

best illustrates why carbon is so important to living things
Emily sprains her ankle on her way home from school. Her mom suggests she use an “instant cold pack” to reduce the swelling. When Emily’s mom hands her the co
Seema used compatible numbers to estimate the product of (–25.31)(9.61). What was her estimate? –250 –240 240 250
How did Washington D.C become our nation's capital? George Washington selected it because it was near Mt. Vernon. Thomas Jefferson selected it because it
whats the difference between the (-1)2/4 and (-1)1/2
Helen often referred to her husband as "milquetoast" because of his timid, unassertive nature and the fact that he was easily dominated by her more robust perso
how was the colony of new york goverened?
Which term correctly labels the blank in the graphic organizer above? A. square B. quadrilateral C. pentagon D. triangle
Help pls Best answer I will make as brainliest
A marine biologist is studying dolphin calls and notices that sometimes the calls sound louder based on the background noise in the water. She concludes that th