manamanu1202 manamanu1202
  • 24-05-2018
  • Mathematics
contestada

fruit-o-rama sells dried pineapple for$0.25 per ounce. mags spent a total of $2.65 on pineapple. How many ounces did she buy?

Respuesta :

newyorkdaughter
newyorkdaughter newyorkdaughter
  • 24-05-2018
If you divide what she spent (2.65) buy the price per ounce (0.25) , you should come up with 10.6 ounces, which is the amount she bought.

Hope this helps :)
Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 24-05-2018
Divide the amount paid by the cost per ounce to find the number of ounces.

($2.65) / ($0.25/oz) = 10.6 oz

Answer: She bought 10.6 ounces
Answer Link

Otras preguntas

Who was the first English child born in the new world was
Please help with #33 and #37
I have 30 ones ,82 thousands,4 hundred thousand 60ones and 100 hundreds what number am i
Which statement best describes a difference between a democracy and a republic?
Image by MapMaster According to the map above, during Hammurabi’s reign the Babylonian Empire __________. A. was reduced B. expanded C. was destroyed D. stayed
Refer to Explorations in Literature for a complete version of this story. Which text from "After Twenty Years" best supports the idea that “Silky Bob” has done
Did I do this right ? If not then how is it supposed to be solved ?
What is a the difference between an emergency appointment and an urgent appointment?
Which equation is the inverse of y = 100 – x2?
5x + 3 ≤ -17?14x + 20 ≤ 13?whats the answer for these?