davidhamendip8s3g6 davidhamendip8s3g6
  • 22-05-2018
  • Mathematics
contestada

if a unit price label has a unit price of 15.5 cents per ounce how much is the total price for 24 ounce package?

Respuesta :

ggkp316
ggkp316 ggkp316
  • 22-05-2018
Multiply cents by ounces
15.5 cents * 24 ounces= 372 cents

Change to dollars. Divide by 100 cents in a dollar
372 cents ÷ 100 cents in a dollar= $3.72

The total price is $3.72
Answer Link

Otras preguntas

it's generally recommended that athletes consume approximately____ percent of their daily calories?
A small child has a wagon with a mass of 10 kilograms. The child pulls on the wagon with a force of 2 newtons. What is the acceleration of the wagon?
it's generally recommended that athletes consume approximately____ percent of their daily calories?
What reasons does Palmer give to justify the arrest of communists in the United States?
What reasons does Palmer give to justify the arrest of communists in the United States?
Maria is tossing a fair coin. She tosses the coin ten times and it lands on heads eight times. If Maria tosses the coin an eleventh time, what is the probabilit
There are 376 stones in three piles. The second pile has 24 more stones than the first. The third pile has twice as many stones as the second. How many stones i
Neil had some olive oil.  He used 1/5 liter to make a salad dressing.  There was 1/2 liter of olive oil remaining in the bottle. What amount of olive oil did Ne
What does tengo mean in Spanish?
What is the x-coordinate of the point in the standard (x,y) coordinate plane at which the 2 lines y = 2x + 6 and y = 3x + 4 intersect? Can you please explain wi