Peace01
Peace01 Peace01
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

three apples and four bananas cost $4.85 . three apples and ten bananas cost $8.75.Find the cost of an apple.

Respuesta :

peachkiki90
peachkiki90 peachkiki90
  • 24-02-2016
2.92. you divide 8.75 by 3 it will be 2.916666666. you have to round.
Answer Link

Otras preguntas

HI HELP ME W MATH PLSS!! Hannah drove her car 318.4km in 4h a) Calculate her average speed= b) At this speed, how far can she expect to travel in 5.5 h? =
Write a descriptive essay on farming in my home town
I have more questions then this
why does the family system theory can explain why members of a family behave the way they do in a given situationpls explain ​
What did Dr Allan McInnes say was required in order to launch a satellite into space, at the necessary altitude and speed? What is required and why?
What figuritive language could this be?: "The country divided in half."​
please help me out i’ll give brainlist
the study of human culture and how it develops over time is called
Which of the following statements about the relationship between humans and geography is MOST accurate? A. Humans shape the planet more than they are shaped by
If a number is divisible by 2 and by 3, what other number must it be divisible by?