iqbalkamal iqbalkamal
  • 24-02-2016
  • Mathematics
contestada

7 pounds of grapes cost 10.43.how much does 3 pound cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-02-2016
So what you would do is divide $10.43 by 7 and multiply that answer by 3.

$10.43 divide 7 = $1.49 and then $1.49 x 3 = $4.47. Therefore the answer would be $4.47.
Hope that helps!
Answer Link

Otras preguntas

Give two examples of when you would need to use the measure skill in science?
2x-6=3x+1-x-7 what's the answer to that question
What is the organizational innovation of the pin factory and what, according to smith, is its significance for society?
Why would hammurabi put his laws on public display at a time when almost everyone was illiterate?
PLEASE HELP!! . In , is a right angle. Find the remaining sides and angles. Round your answers to the nearest tenth. Show your work. a = 3, c = 19
What is a refugee ? Types of refugees we have in the world?
24 ten thousands + 11 thousands Write the sum in standard form?
Judge whether or not indentured servants were similar to slaves. Explain your answer. Please help me!!
Why would geographers want to make a map of where pollutants travel in a river?
Which apple weighs more, one that weighs 2/3 of a pound or one that weighs 5/6 of a pound?