PuertoRicanGirl
PuertoRicanGirl PuertoRicanGirl
  • 23-02-2016
  • Mathematics
contestada

A girl went grocery shopping and brought 2pounds of onions for $2.50 what was the unit price of the onions

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 23-02-2016
unit price is price per 1 unit of stuff

the 1 unit of stuff is 1 pound

2.50=2 units
divide both sides by 2
1.25=1 unit

answer is unit price is $1.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

How's everyone doing?(this used to be a math question but I just solved it myself)
PLEASE HELP I WILL GIVE YOU A CROWN AND LOTS OF POINTS 16 POINTS Which of these standard precautions could prevent a health concern? Select all that apply. 1.
Factor the GCF -12x^3y^5-9x^2y^2+12xy^3
Given that a= (4) and b= (2) (7) (4) If
help please- At a sale, coats were sold for $17 each. If the coats originally cost $20 each, what percentage of its original price was a coat sold for?
helphelphelphelphelphelphelphelphelphelphelphelphelp
The value of cos 5π is
Which of the following remains constant in Earth's carbon cycle? o the total mass of available carbon O the way organisms use carbon O the physical state of car
Pls give 10 important events to match Joan Arcs life. It could be when she was alive or after her death.
"Each representative who wishes to speak on the bill will be allowed five minutes." A statement like this one would be the work of the (5 points)