emilysiegel55151 emilysiegel55151
  • 22-02-2024
  • Business
contestada

Rosewood company sells wooden carvings for $ 310 each. the direct materials cost per unit is $ 160 and the direct labor is 2 hours at a rate of $ 26 per hour. Manufacturing overhead is applied on the basis of labor hours at a rate of $ 40 per hour. Rosewood makes and sells 1 comma 100 units per period. How many units must rosewood sell to? breakeven?

Respuesta :

Otras preguntas

The difference between x and half of y
A reference list is another name for a(n):
What was the main power given to the war industries board after its creation in 1917?
A group of 140 tourists are going on a tour. The tour guide rents 15 van. Each van hold 9 tourist
Portraits and scenes of ordinary life were most popular among
Subtracting 8.263 from 13.48 you obtain
What is the term that refers to placing students with disabilities into a classroom with students of all abilities? A. Segregating B. Mainstreaming C. Different
What is the cost of 2 1/2 kg sausages at $2.40 a kg?
Which of these is the process of creating media texts for a specific audience? A. Influencing B. Deconstructing C. Critical viewing D. Targeting
What is bias? A . Favoritism or preference B . Another word for comparison C .Another word for contrast D .Extensive research