hehefjf6473 hehefjf6473
  • 24-05-2023
  • Business
contestada

Which inventory method generally best follows the matching
principle?
Select one:
a.
Average cost
b.
LIFO
c.
Whichever method is used for tax purposes
d.
FIFO

Respuesta :

Otras preguntas

What is three tenths of six thousand
jone is recovering from surgery. the doctor told him to lift no more than 20 kg for the next 3 weeks .a carton of 48 powdered kitchen cleaner each weighs 500g e
Brainliest if you are right
Which of the following sequences represents an arithmetic sequence? -5, -3, -1, 1, ... -7, -4, 1, 4, ... 1, 4, 9, 16, ... 2, -4, 8, -16, ...
Four pounds of sugar costs $2.40 at the grocery store. What is the unit rate for the cost of sugar in relation to its weight? A.$0.60 per pound B. not enough in
Jill is heterozygous for gene A and is going to have a child with Jack, who is homozygous recessive for gene A. Which of the following offspring genotypes could
Could anyone help proof read an essay for me please
Couples caught between the needs of their children and those of their parents.
Which is an example of a conflict in Frankenstein that drives the story forward? O A. Alphonse takes Victor away to Belrive to try to make him happy again. O B.
which of the following scenarios reflect the value of Truth ​