mallorieyoung15 mallorieyoung15
  • 22-11-2022
  • Mathematics
contestada

Mick gives roping lessons at the Sundown Corral. A 3-hour lesson costs $120.00. The cost of a lesson is proportional to the duration, in hours, of the lesson. What is the constant of proportionality in terms of dollars per hour?
A.40
B.45
C.50
D. 35

Respuesta :

Otras preguntas

If y varies inversely as x and y = 2 when x = 1, find x when y is 4
Mandy has $25.She spent 1/5 of it and said the rest. How much did she save?
Maria opens a cupcake business. Upon doing so she has to hire employees, buy an industrial oven, and buy ingredients such as sugar and flour. Which factor of pr
Scenario A hypothetical firm called Seago Bricks is specialising in production Bricks at unit of R3 and selling at a price of R6.The cost of labour increase fro
Which details are important to consider when analyzing nuance in a text? Select TWO options. 1. symbols 2. connotation 3. tone 4. motifs 5. central ideas
In an equation like this, can I cut the 3 and 8?
What is a Technical Writer? Please be fast! Thank you!
When energy is transferred to air what happens to the particles of air ?
what was one reason japan invaded manchuria in 1931​
Which sphere is part of the carbon and water cycles but absent form the phosphorus cycle