brooklyn000000 brooklyn000000
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

The original price of a sweater is $48. The sale price is 80%. What is the sale price of the sweater?

Respuesta :

Otras preguntas

A 2-quart carton of pineapple juice costs $9.04. What is the price per cup?
(1 pt.) Which solution has the highest concentration? A. 2.5 mole of NaCl in 1.5 L b. 1.5 mole of NaCl in 1.5 L C. 2.5 mole of NaCl in 15 mL d. 1.5 mole of NaCl
Determine which of the following systems of two linear equations have a solution of (-3,1). A. y = x + 4 and y = -3 B. y = 3x - 10 and y = x + 2 C. y = x - 2 a
5.Make a collage of Nature's poets. Write a poem from their works with critical appreciation and poeticdevices used.
27Select the correct text in the passage.Which sentence in this excerpt from Mark Twain's "The £1,000,000 Bank-Note" is an example of hyperbole?I would have pic
How has the study of human humam biology and variation in thisclass changed how you think about race and ethnicity?
Cuentos en pasado perfecto en inglés
Does respiration rate increase or decrease if partial pressure CO₂ is Elevated?
ABCD2. What is the difference between nutrition and nutrients? Write your answer in tabular form.
Find the value of x . Two segments starting from a point outside the circle intersect the circle at two points that divide the segments. In first segment, the l