LaneyMM1531 LaneyMM1531
  • 25-08-2022
  • Business
contestada

A product sells for $290 per unit, and its variable costs per unit are $213. the fixed costs are $438,000. if the firm wants to earn $76,360 pretax income, how many units must be sold?

Respuesta :

Otras preguntas

What is an important context clue in a terming an appropriate definition for a particular word?
rosa made a Mosaic while using 42 black tiles 35 blue tiles and 23 red tiles write a percent to represent the number of red tiles.
Sodium chloride is made up of sodium and chlorine, but it isn't a poisonous gas and it doesn't explode in water. Explain why?
Two lines perpendicular to a third line must be parallel
How many years does it take to be a clinical microbiologiist?
please help! right answer gets marked brainliest!
Select the statements that describe how a large surface area to volume ratio
Which could not be the number of tennis balls coach kunal has?
The figure is made up of two shapes, a semicircle and a square. What is the exact perimeter of the figure? A) 4 π + 16 cm B) 2 π + 6 cm C) 4 π + 12 cm D) 2 π +
Question number 2 please ..