FtPrecious1003 FtPrecious1003
  • 22-08-2022
  • Business
contestada

A manager's standardized recipe costs $980.00 to produce and it yields 200 portions. the manager sells the item for $17.50. what is this item's food cost percentage?

Respuesta :

Otras preguntas

PLEASE ANSWER WITH HASTE Which sentence is capitalized correctly? A. Mr. Reynolds plants his flowers in the Spring. B. Whales swim south during the winter month
Câu 1. Con lắc lò xo treo thẳng đứng, dao động điều hòa với biên độ 2cm và tần số góc 20 rad/s. Chiều dài tự nhiên của lò xo là 30cm. Chiều dài nhỏ nhất và lớn
simplify the radical expressions pleaseeeeee help I haven’t done algebra in 2 years
√25x+75 +3√x-2 =2+4√x-3 +√9x-18
Write which ends with expression. What a dream!​
Find the distance between the two points. (5,5) (2.2) ✓ [?] Enter the number that goes beneath the radical symbol.
A package of 3 pairs of insulated gloves costs $26.07. What is the unit price of the pairs of gloves?
outline the steps involved in signing into your account​
6 times the sum of 5 and K​
A blu-ray laser has a wavelength of 405nm. In what region of the electromagnetic spectrum is this radiation? What is its frequency?